BiLGiLENDiRME

Değerli Velilerimiz;

Ülkemizde yaşanan deprem felaketi hepimizi derinden etkilemiştir. Bu felakette hayatlarını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz. Tüm millet olarak gece gündüz çalışan fedakâr kurtarma görevlilerine, deprem bölgesindeki insanların acısını yaşayan ve elinden gelen her türlü yardımı yapan herkese teşekkür ediyoruz.

Bu elim felaketten dolayı bir süredir gündemimizin deprem olması, oradaki yaşananları yüreğimizde hissetmemiz hasebiyle yaşadığımız yerlerin sağlamlığını sorgulamak en doğal hakkımızdır. Bu bağlamda biricik yavrularımızın eğitim mekanlarındaki güvenliklerini sizlere anlatmak üzere bu yazıyı kaleme almış bulunmaktayız.

Çeyrek asırdır eğitim öğretim faaliyetlerini gerçekleştirdiğimiz binamızdan fiziki koşullarımızı iyileştirmek adına, 2020 – 2021 eğitim öğretim döneminde Kurtköy kampüsümüze geçerek faaliyetlerimize burada devam etmekteyiz. Kurtköy kampüsümüzün fiziki olanaklarını; her bir velimize dilediği zaman göstermekten büyük bir gurur duyarız. Okulun 4 duvardan ibaret olmadığını çok iyi biliyoruz lakin çocuklarımızın doyasıya spor yapabilmeleri, fen, bilgisayar ve birçok alanda dünyadaki akranlarının olanaklarına erişebilmeleri bizim için çok önemliydi. Tüm bunların yanında onların güvenliği her zaman olduğu gibi bu atılımımızda da en büyük önceliğimizdi.

Kurtköy kampüsümüz 2017 Mayıs ayında tüm yönetmelik ve uluslararası kabul gören statik projelere göre Pendik Belediyesi tarafından ruhsatlandırılmış olup inşaat yapım süresi boyunca gerek belediyemiz gerek yapı denetim kurumları gerekse yapı laboratuvarları tarafından sürekli olarak denetlenerek 2018 Kasım ayında tüm proje ve ruhsatlara uygun yapıldığından “Yapı kullanım izin belgesi” almaya hak kazanmıştır.

Bina projelerimizi uzman İnşaat mühendislerine önlem amaçlı tekrar tetkik ettirdiğimizde kolonlarımızın, kiriş sistemimizin olması gerekenden çok daha iyi kesitlerde olduğunun bilgisini aldık. Nitekim binamız için en kıymetli bilgilerden biri de mevcut bina yüksekliğimizin yatay mimariyle tasarlandığı ve neredeyse bodrum katlarımızın bina yüksekliğimize ulaştığı bilgisidir. Bodrum katı yüksekliğimiz: 7.25 metre olup zemin üstü bina yüksekliğimiz ise 15.5 metredir. Uzman inşaat mühendisi ekibimiz Kahramanmaraş bölgesinde gördüğü yıkılan yeni binaların büyük çoğunluğunun “zeminde kolon kesilmesi” ya da uygun bodrum yapılmaması olduğunu bizlere bildirmişlerdir. Her iki durumda da bizim binamız olması gerekenden çok daha güçlüdür.

Bir diğer önemli konu da binamızın bulunduğu zemindir. Bu bağlamda da gerekli incelemeler yapıldığında ekstra önlem alınarak statik projenin hazırlandığı görülmektedir. Mühendislik pratiğinde binalar tasarlanırken yapı malzemelerinin göstereceği performans değeri “Bina önem katsayısı” ile belli bir değerde azaltılarak daha güçlü ve amacına uygun hale getirilmiştir. Aşağıda eklediğimiz tabloda en önemli katsayıya sahip yapılar sınıfına girdiğimizi görebilirsiniz. Eğitim öğretim faaliyeti sürdürdüğümüz kampüsümüz tasarımından, yapımına kadar tamamen bu standartlarda yapılmıştır. Binamızın yapılış amacı eğitim mekanı olup sonradan okula dönüştürülen bir yapı değildir.

Derin üzüntüler yaşadığımız bir tatil oldu, fakat buradan dersler çıkararak kıymetli yavrularımızı, emniyetli bir şekilde yarınlara hazırlayacağımızdan emin olabilirsiniz.

BAYRAMLAR EĞİTİM KURUMLARI

https://www.bayramlaregitim.com/wp-content/uploads/2020/10/bayramlar-koleji-color.png

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

https://www.bayramlaregitim.com/wp-content/uploads/2020/10/bayramlar-koleji-color.png

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.